Skip to content
+48 609 393 178 salma@salma.com.pl

Październik to miesiąc, w którym wszystkie drogi prowadzą do Medalionu. W tym roku w dniach 01 – 03 października branża obuwnicza i galanteryjna spotkała się ponownie na kilka dni, żeby odkryć trendy na nadchodzący sezon. Poniżej subiektywny przegląd ciekawostek, które producenci włoskich firm, z którymi współpracujemy, przedstawili podczas jesiennej edycji targów Lineapelle.

Może warto zaznaczyć, że z racji niszy, w której się wyspecjalizowaliśmy, czyli przede wszystkim rynek akcesoriów do produkcji obuwia roboczego i dla wojska (ale nie tylko), to śledziłam nowości głównie w tym zakresie. W każdym razie – zapraszam do lektury!

Najpierw o podroży & logistyce

Kto już był, ten wie, że połączeń lotniczych na linii Polska – Mediolan jest wiele i można zarezerwować lot w przystępnej cenie. Osobiście wybrałam przewoźnika Ryanair i miałam wylot z lotniska Warszawa – Modlin a przylot do Bergamot – lotniska położonego ok. 50 km od Mediolanu. W tym roku akurat zdecydowałam się na dość intensywny wariant podróży – przylot wieczorem, jeden dzień na miejscu i powrót późnym wieczorem, a biorąc pod uwagę fakt, że musiałam jeszcze dojechać do Lodzi, to lekko nie było… ale czy było warto? Oj, tak. 

Hotel

Podróżujący na targi Lineapelle z Polski dzielą się na dwie grupy – tych, którzy nocują w Mediolanie (gdzie są targi) oraz tych, którzy wybierają Bergamot. Ja akurat wybrałam tą drugą opcję – ze względu na późny przylot szukałam hotelu blisko lotniska. Znalazłam hotel …. – naprawdę przyzwoity, oddalony 15 minut spacerkiem od lotniska, tak że z przyjemnością rozprostowałam nogi po podróży i chłonęłam Włochy – choćby i na tak małym odcinku.  

Transport na targi Lineapelle

Wybierając hotel warto od razu zastanowić się nad transportem na targi. Mój hotel był blisko lotniska, a z lotniska jest bus którym można wygodnie podjechać bezpośrednio na targi. Skorzystałam z przewozów organizowanych przez firmę Autostradale – wyjazd miałam o 08.30 i powrót na lotnisko, skąd już miałam lot powrotny do Polski o godzinie 17 (rozkład jazdy tutaj).  

Bilety były do kupienia u kierowcy (ale można też zakupić online, z tym że radziłabym być ok. 20-30 minut przed odjazdem, ze względu na to że mogę sobie wyobrazić ze mogłoby zabraknąć miejsc.  

Całkowity koszt

Podsumujmy: 

Parking na lotnisku w Modlinie 1 doba – 79 zł 

Lot liniami Ryanair z opcją dodatkowego bagażu – 189 zł 

Hotel (z opcją dokupienia śniadania w cenie 5 EUR) –  

Wyżywienie na miejscu (1 doba) – ok. 30-40 EUR w zupełności wystarczy 

Transport lotnisko – targi lotnisko – 19 EUR 

Razem można zamknąć się kwocie ok. 800 zł. 

Czy to dużo? I tak, i nie, ale myślę, że ciężko być w tej branży i nie być na targach. Do tego jest to też dobra okazja, żeby jednego dnia spotkać się wieloma osobami w jednym miejscu, więc patrząc od tej strony i oszczędności na czasie i paliwie – to prawdziwa okazja

Lotnisko w Bergamot, w dniu odlotu
Targi Lineapelle – veni, vidi, vici

Że wkraczamy w świat mody & designu – widać było od razu, po konstrukcji hali targowej. Lekki, przestrzenne projekt nie przytłacza, nawet jeśli jest się jednym z tysięcy małych punkcików wędrujących w tłumie długą ścieżką do hali wejściowej. Nie pamiętam z którego wejścia skorzystałam, na pewno z tego najbardziej oddalonego, w efekcie czego podróż po przekroczeniu bramek security do hali targowej zajęła mi ok 15 minut spacerem już pod samymi dachami hali, i wierzcie mi, szłam dziarskim krokiem, i wreszcie doszłam do mekki producentów i projektantów obuwia – hali wystawienniczej targów Lineapelle. 

Nowości

Jak wspominałam na początku, moja uwaga była skoncentrowana na ofercie dla obuwia roboczego oraz dla wojska, choć większość rozwiązań może mieć oczywiście szersze zastosowanie. 

HAWAI ITALIA

Firma HAWAI Italia zaprezentowała technologię automatyzacji montażu oczek kompozytowych (wcześniej możliwy był tylko ręczny montaż).  

Wzór działania jest naprawdę prosty: maszyna + oczka + obuwie = szybki montaż. Na tym filmiku naprędce nakręconym podczas targów można zobaczyć maszynę w akcji: http://bit.ly/Hawai_Lineapelle_2019    

Zalety: 

szybkość – o 90% wyższa w porównaniu do montażu ręcznego  

nie trzeba wcześniej przebijać cholewki – maszyna dokonuje perforacji podczas montażu oczka  

nie potrzeba podkładki 

po raz pierwszy można automatycznie montować oczka tworzywowe, wykonane z opatentowanego kompozytu Top Light: o 70% lżejszy od swoich metalowych odpowiedników a tak samo wytrzymały, nie korodujący, za to w tym samym zakresie cenowym. W zasadzie nie ma powodów by nie stosować takich rozwiązań.   

Z ciekawostek, rozmawiałam z przedstawicielem firmy HAWAI na temat nowej normy europejskiej EN 22568 – i wszystkie podnoski Hawai spełniają jej wymagania, a część modeli przeszła pozytywnie testy wg. zaostrzonych kryteriów, co jest dobrą informacją dla producentów szukających najlepszych najbezpieczniejszych, najwyższej klasy rozwiązań

Scamosceria ASTICO

Garbarnia ASTICO, czyli producent wyjątkowej i dobrze znanej na rynku serii dwoin technicznych Matrix, wprowadził nowe wykończenia:

ognioodporne (właściwości potwierdzone badaniem zgodnie z normą UNI EN 15090) dla wzoru KEVLAR

odporność na kwas siarkowy oraz wodorotlenek sodu (właściwości potwierdzone badaniem zgodnie z normą UNI EN 13832-1:2019) – również dla wzoru KEVLAR

Wzory z serii MATRIX zostały naprawdę dobrze przyjęte na rynku, a do bestsellerów należą takie wzory jak Grip, Diamante oraz właśnie Kevlar. Seria Matrix jest wykorzystywana przez czołowych producentów obuwia roboczego jak również znajdują zastosowanie w obuwiu armii polskiej, brytyjskiej oraz innych a także w obuwiu trekkingowym.

Tutaj jest krótki i treściwy filmik, w pigułce opowiadający o zaletach tej serii: https://www.youtube.com/watch?v=_4Eov2rQFcw&feature=youtu.be

OMNIPEL

Firma OMNIPEL z kolei przewodzi na rynku modowym i śmiało można powiedzieć, że wyznacza trendy. Jej wzory znajdziecie u najbardziej rozpoznawalnych projektantów ubrań na świecie, których kreacje możemy podziwiać na wybiegach. Oprócz tego jest też bardzo mocna w ofercie materiałów technicznych, a podczas targów Lineapelle 2019 zaprezentowała nową linię tkanin ekologicznych. 

Co mogliśmy zobaczyć: 

– tkaniny z aktywnym węglem uzyskanym z bambusa 

– materiały wykonane z użyciem organicznej bawełny 

– serię ECOLINE – czyli poliester uzyskany z recyklingu plastiku (w tym butelek) 

– serię SORONA – przędza poliesterowa firmy DuPont stworzona w procesie fermentacji glukozy oraz przetwarzania nasion kukurydzy 

Mieliśmy też bardzo owocne spotkanie z nową firmą, idealnie wpasowującą się w segment rynku obuwia roboczego i dla wojska, ale na razie ciiiii….. jesteśmy w trakcie dogrywania szczegółów, trzymajcie kciuki! 

Czy warto? 

Było szybko, było intensywnie, ale bardzo ciekawe i produktywnie.  

Biorąc pod uwagę koszty vs. czas vs. rozeznanie rynku, zbudowanie relacji oraz nawiązanie nowych kontaktów – zdecydowanie było warto. Z pewnością wybieram się ponowie, jeśli nie na wiosenną to na pewno na jesienną edycję. Myślę, ze min. raz do roku to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby z branży obuwniczej i galanteryjnej.  

Jeśli nie masz czasu, daj znać, rozejrzę się dla ciebie!

Back To Top